XC6127N29EMR-G
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
XC6127N29EMR-G
Manufacturer
Torex Semiconductor Ltd.
Description
IC SUPERVISOR 1 CHANNEL SOT25
Manufacturer :
Torex Semiconductor Ltd.
Product Category :
Supervisors
Terminal Position :
Dual
Additional Feature :
DETECT VOLTAGE IS 2.9V
Width :
1.6mm
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
10
JESD-609 Code :
e3
ECCN Code :
EAR99
Analog IC - Other Type :
POWER SUPPLY SUPPORT CIRCUIT
Terminal Form :
Gull wing
Supply Voltage :
1V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Terminal Pitch :
0.95mm
Number of Functions :
1
Qualification Status :
Not Qualified
Threshold Voltage :
+2.9V
Height Seated (Max) :
1.3mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Supply Current-Max (Isup) :
0.0019mA
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Power Supplies :
0.8/5.5V
Length :
2.9mm
Surface Mount :
yes
Supply Voltage-Max (Vsup) :
6V
JESD-30 Code :
R-PDSO-G5
Number of Channels :
1
Operating Temperature (Max) :
85°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Supply Voltage-Min (Vsup) :
0.7V
Temperature Grade :
Industrial
Factory Lead Time :
10 Weeks
HTS Code :
Operating Temperature (Min) :
-40°C
Adjustable Threshold :
No
Number of Terminations :
5
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Datasheets
XC6127N29EMR-G
1V 5 Terminals Voltage supervisor 1 Channels
XC6127N29EMR-G Overview
Power management is mounted through 5 terminals. Power management is packaged in a Tape & Reel (TR) way. Power management is possible to find a series of 1 functions. A series of 1 channels can be found on this supervisor. The package peak reflow temperature is specified to be 260. The supervisor is always powered by a 1V volt supply. There are other features such as DETECT VOLTAGE IS 2.9V to name a few. Other IC kinds, such as POWER SUPPLY SUPPORT CIRCUIT are included in the power management system. This power management requires 0.8/5.5V power to work. IC management has a maximum operating temperature of 85°C. Voltage supervisor operates with a -40°C working temperature at the very least.