XC6127N15FMR-G
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
XC6127N15FMR-G
Manufacturer
Torex Semiconductor Ltd.
Description
IC SUPERVISOR 1 CHANNEL SOT25
Manufacturer :
Torex Semiconductor Ltd.
Product Category :
Supervisors
Number of Functions :
1
Height Seated (Max) :
1.3mm
Supply Current-Max (Isup) :
0.0016mA
Terminal Form :
Gull wing
HTS Code :
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
10
Supply Voltage-Max (Vsup) :
6V
JESD-30 Code :
R-PDSO-G5
JESD-609 Code :
e3
Operating Temperature (Min) :
-40°C
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Adjustable Threshold :
No
Power Supplies :
0.8/5.5V
Surface Mount :
yes
Length :
2.9mm
Terminal Pitch :
0.95mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Operating Temperature (Max) :
85°C
Temperature Grade :
Industrial
Supply Voltage :
1V
ECCN Code :
EAR99
Analog IC - Other Type :
POWER SUPPLY SUPPORT CIRCUIT
Additional Feature :
DETECT VOLTAGE IS 1.5V
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Threshold Voltage :
+1.5V
Factory Lead Time :
10 Weeks
Number of Channels :
1
Width :
1.6mm
Number of Terminations :
5
Qualification Status :
Not Qualified
Terminal Position :
Dual
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Supply Voltage-Min (Vsup) :
0.7V
Datasheets
XC6127N15FMR-G
1V 5 Terminals Voltage supervisor 1 Channels
XC6127N15FMR-G Overview
This voltage supervisor has a total of 5 mounting terminals that can be used for mounting. Packaged in the form of a Tape & Reel (TR), power management is easy to use. Please find attached 1 functions for your reference in this IC power. Power management consists of 1 channels, each of which can be used independently. Specifies a reflow peak temperature of 260 for the package during reflow. IC management conducts at a voltage of 1V. As well as this, there are other features to mention such as [0], for example. In addition to the IC type POWER SUPPLY SUPPORT CIRCUIT, other types are also included in the power managment ic. To be able to work, this power management requires 0.8/5.5V volts of power. During operation, IC management can reach temperatures of up to 85°C. At a minimum, PMIC chip operates at a working temperature of -40°C.