XC6127C55D7R-G
Mfr.Part #
XC6127C55D7R-G
Description
IC SUPERVISOR 1 CHANNEL 4USPN
Operating Temperature (Min) :
-40°C
Number of Terminations :
4
Terminal Form :
NO LEAD
Width :
0.9mm
Terminal Pitch :
0.55mm
Supply Voltage :
1V
Length :
1.2mm
Supply Voltage-Min (Vsup) :
0.7V
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Terminal Finish :
Nickel/Gold (Ni/Au)
Threshold Voltage :
+5.5V
Supply Current-Max (Isup) :
0.00235mA
Supply Voltage-Max (Vsup) :
6V
Additional Feature :
DETECT VOLTAGE IS 5.5V
JESD-609 Code :
e4
Height Seated (Max) :
0.4mm
Operating Temperature (Max) :
85°C
JESD-30 Code :
R-PDSO-N4
HTS Code :
Datasheets
XC6127C55D7R-G
1V 4 Terminals Voltage supervisor 1 Channels
XC6127C55D7R-G Overview
As far as the mounting terminals of this voltage supervisor are concerned, it has 4 in total. Packaging is in the form of a Tape & Reel (TR). In this IC power you will find 1 functions for you to refer to. Depending on the power managment ic you are looking at, you can find a total of 1 channels. In order to ensure a good reflow performance, the package peak reflow temperature must be set at 260. A supply voltage of 1V is used to conduct the PMIC chip. Supervisors are also additional features, such as [0] for example, which are worth mentioning. Besides the IC types mentioned above, the power management system also includes other types such as POWER SUPPLY SUPPORT CIRCUIT. It requires 0.8/5.5V watts of power to operate this voltage supervisor. IC management is capable of operating at a maximum temperature of 85°C. The operating temperature of the power management should be at least -40°C at all times.