XC6127C53KMR-G
Mfr.Part #
XC6127C53KMR-G
Description
IC SUPERVISOR 1 CHANNEL SOT25
Width :
1.6mm
Length :
2.9mm
Additional Feature :
DETECT VOLTAGE IS 5.3V
Operating Temperature (Min) :
-40°C
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Supply Voltage-Max (Vsup) :
6V
Threshold Voltage :
+5.3V
JESD-609 Code :
e3
Supply Voltage-Min (Vsup) :
0.7V
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Number of Terminations :
5
Height Seated (Max) :
1.3mm
Supply Current-Max (Isup) :
0.00235mA
Terminal Pitch :
0.95mm
Operating Temperature (Max) :
85°C
HTS Code :
Terminal Form :
Gull wing
Supply Voltage :
1V
JESD-30 Code :
R-PDSO-G5
10
Datasheets
XC6127C53KMR-G
1V 5 Terminals Voltage supervisor 1 Channels
XC6127C53KMR-G Overview
This power management consists of 5 mounting terminals on which it can be mounted. It is packaged with Tape & Reel (TR). As a reference, this IC management includes 1 functions for your convenience. This power management is made up of 1 channels which are available in a series format. Packages are specified to have an average peak reflow temperature of 260. There is a voltage supply of 1V for the PMIC chip, and the chip conducts at that voltage. Additionally, there are many other features that can be found inside of the power management, such as [0]. Aside from these IC types, IC management also contains other IC kinds, such as POWER SUPPLY SUPPORT CIRCUIT. To operate this power management, you will need at least 0.8/5.5V volts of power. The maximum operating temperature is 85°C. As a minimum, PMIC chip should be able to operate at a temperature of -40°C.