XC6127C52KMR-G
Mfr.Part #
XC6127C52KMR-G
Description
IC SUPERVISOR 1 CHANNEL SOT25
Threshold Voltage :
+5.2V
JESD-30 Code :
R-PDSO-G5
Operating Temperature (Max) :
85°C
Width :
1.6mm
Length :
2.9mm
JESD-609 Code :
e3
Terminal Form :
Gull wing
HTS Code :
Supply Voltage :
1V
Supply Voltage-Min (Vsup) :
0.7V
Height Seated (Max) :
1.3mm
Supply Voltage-Max (Vsup) :
6V
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Terminal Pitch :
0.95mm
Number of Terminations :
5
Supply Current-Max (Isup) :
0.00235mA
Operating Temperature (Min) :
-40°C
Additional Feature :
DETECT VOLTAGE IS 5.2V
Datasheets
XC6127C52KMR-G
1V 5 Terminals Voltage supervisor 1 Channels
XC6127C52KMR-G Overview
Power management is mounted through 5 terminals. Power management is packaged in a Tape & Reel (TR) way. Power management is possible to find a series of 1 functions. A series of 1 channels can be found on this supervisor. The package peak reflow temperature is specified to be 260. The supervisor is always powered by a 1V volt supply. There are other features such as DETECT VOLTAGE IS 5.2V to name a few. Other IC kinds, such as POWER SUPPLY SUPPORT CIRCUIT are included in the power management system. This power management requires 0.8/5.5V power to work. IC management has a maximum operating temperature of 85°C. Voltage supervisor operates with a -40°C working temperature at the very least.