XC6127C49CMR-G
Mfr.Part #
XC6127C49CMR-G
Description
IC SUPERVISOR 1 CHANNEL SOT25
Height Seated (Max) :
1.3mm
HTS Code :
Terminal Pitch :
0.95mm
JESD-609 Code :
e3
Supply Voltage-Min (Vsup) :
0.7V
Supply Voltage :
1V
Operating Temperature (Max) :
85°C
Terminal Finish :
Tin (Sn)
JESD-30 Code :
R-PDSO-G5
Terminal Form :
Gull wing
Threshold Voltage :
+4.9V
Additional Feature :
DETECT VOLTAGE IS 4.9V
Supply Voltage-Max (Vsup) :
6V
Width :
1.6mm
Operating Temperature (Min) :
-40°C
Length :
2.9mm
Number of Terminations :
5
Datasheets
XC6127C49CMR-G
1V 5 Terminals Voltage supervisor 1 Channels
XC6127C49CMR-G Overview
As far as the mounting terminals of this voltage supervisor are concerned, it has 5 in total. Packaging is in the form of a Tape & Reel (TR). In this IC power you will find 1 functions for you to refer to. Depending on the power managment ic you are looking at, you can find a total of 1 channels. In order to ensure a good reflow performance, the package peak reflow temperature must be set at 260. A supply voltage of 1V is used to conduct the PMIC chip. Supervisors are also additional features, such as [0] for example, which are worth mentioning. Besides the IC types mentioned above, the power management system also includes other types such as POWER SUPPLY SUPPORT CIRCUIT. It requires 0.8/5.5V watts of power to operate this voltage supervisor. IC management is capable of operating at a maximum temperature of 85°C. The operating temperature of the power management should be at least -40°C at all times.