XC6127C48E7R-G
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
XC6127C48E7R-G
Manufacturer
Torex Semiconductor Ltd.
Description
IC SUPERVISOR 1 CHANNEL 4USPN
Manufacturer :
Torex Semiconductor Ltd.
Product Category :
Supervisors
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Temperature Grade :
Industrial
Analog IC - Other Type :
POWER SUPPLY SUPPORT CIRCUIT
JESD-609 Code :
e4
Supply Voltage :
1V
Number of Functions :
1
Length :
1.2mm
Terminal Position :
Dual
HTS Code :
Number of Terminations :
4
Qualification Status :
Not Qualified
Terminal Pitch :
0.55mm
Supply Voltage-Max (Vsup) :
6V
Additional Feature :
DETECT VOLTAGE IS 4.8V
Supply Current-Max (Isup) :
0.00235mA
JESD-30 Code :
R-PDSO-N4
Factory Lead Time :
10 Weeks
Terminal Finish :
Nickel/Gold (Ni/Au)
Adjustable Threshold :
No
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
10
Number of Channels :
1
ECCN Code :
EAR99
Terminal Form :
NO LEAD
Supply Voltage-Min (Vsup) :
0.7V
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Operating Temperature (Max) :
85°C
Threshold Voltage :
+4.8V
Operating Temperature (Min) :
-40°C
Power Supplies :
0.8/5.5V
Surface Mount :
yes
Height Seated (Max) :
0.4mm
Width :
0.9mm
Datasheets
XC6127C48E7R-G
1V 4 Terminals Voltage supervisor 1 Channels
XC6127C48E7R-G Overview
This power management consists of 4 mounting terminals on which it can be mounted. It is packaged with Tape & Reel (TR). As a reference, this IC management includes 1 functions for your convenience. This power management is made up of 1 channels which are available in a series format. Packages are specified to have an average peak reflow temperature of 260. There is a voltage supply of 1V for the PMIC chip, and the chip conducts at that voltage. Additionally, there are many other features that can be found inside of the power management, such as [0]. Aside from these IC types, IC management also contains other IC kinds, such as POWER SUPPLY SUPPORT CIRCUIT. To operate this power management, you will need at least 0.8/5.5V volts of power. The maximum operating temperature is 85°C. As a minimum, PMIC chip should be able to operate at a temperature of -40°C.