XC6127C42CNR-G
Mfr.Part #
XC6127C42CNR-G
Description
IC SUPERVISOR 1 CHANNEL SSOT24
Operating Temperature (Max) :
85°C
Operating Temperature (Min) :
-40°C
Width :
1.25mm
Threshold Voltage :
+4.2V
Supply Voltage-Min (Vsup) :
0.7V
Supply Voltage-Max (Vsup) :
6V
Terminal Pitch :
1.3mm
Number of Terminations :
4
JESD-30 Code :
R-PDSO-G4
Additional Feature :
DETECT VOLTAGE IS 4.2V
Supply Voltage :
1V
Length :
2mm
Height Seated (Max) :
1.1mm
Datasheets
XC6127C42CNR-G
1V 4 Terminals Voltage supervisor 1 Channels
XC6127C42CNR-G Overview
This power management consists of 4 mounting terminals on which it can be mounted. It is packaged with Tape & Reel (TR). As a reference, this IC management includes 1 functions for your convenience. This power management is made up of 1 channels which are available in a series format. Packages are specified to have an average peak reflow temperature of 260. There is a voltage supply of 1V for the PMIC chip, and the chip conducts at that voltage. Additionally, there are many other features that can be found inside of the power management, such as [0]. Aside from these IC types, IC management also contains other IC kinds, such as POWER SUPPLY SUPPORT CIRCUIT. To operate this power management, you will need at least 0.8/5.5V volts of power. The maximum operating temperature is 85°C. As a minimum, PMIC chip should be able to operate at a temperature of -40°C.