XC6127C41AMR-G
Mfr.Part #
XC6127C41AMR-G
Description
IC SUPERVISOR 1 CHANNEL SOT25
JESD-30 Code :
R-PDSO-G5
Supply Voltage-Max (Vsup) :
6V
Number of Terminations :
5
Threshold Voltage :
+4.1V
Additional Feature :
DETECT VOLTAGE IS 4.1V
Operating Temperature (Min) :
-40°C
Width :
1.6mm
Supply Voltage-Min (Vsup) :
0.7V
Terminal Pitch :
0.95mm
Length :
2.9mm
Supply Voltage :
1V
Operating Temperature (Max) :
85°C
Height Seated (Max) :
1.3mm
Datasheets
XC6127C41AMR-G
1V 5 Terminals Voltage supervisor 1 Channels
XC6127C41AMR-G Overview
There are 5 terminals on this power management that allow it to be mounted. A Tape & Reel (TR) package is used to package the power management. In this PMIC, you can find 1 functions for your reference. On this supervisor, there is a series of 1 channels that can be found. There is a specification for the peak reflow temperature of the package to be 260. In a 1V supply voltage, the power management conducts. Power management is also possible to add other features such as DETECT VOLTAGE IS 4.1V to name a few. It is important to note that the power management also includes other IC types, such as POWER SUPPLY SUPPORT CIRCUIT. In order to operate this power management, it requires 0.8/5.5V volts of power. There is a maximum operating temperature of 85°C. At the very least, voltage supervisor runs at a temperature of -40°C.