XC6127C40KNR-G
Mfr.Part #
XC6127C40KNR-G
Description
IC SUPERVISOR 1 CHANNEL SSOT24
Operating Temperature (Min) :
-40°C
JESD-30 Code :
R-PDSO-G4
Terminal Pitch :
1.3mm
Additional Feature :
DETECT VOLTAGE IS 4.0V
Width :
1.25mm
Operating Temperature (Max) :
85°C
Length :
2mm
Number of Terminations :
4
Supply Voltage-Min (Vsup) :
0.7V
Threshold Voltage :
+4V
Height Seated (Max) :
1.1mm
Supply Voltage :
1V
Supply Voltage-Max (Vsup) :
6V
Datasheets
XC6127C40KNR-G
1V 4 Terminals Voltage supervisor 1 Channels
XC6127C40KNR-G Overview
This voltage supervisor has a total of 4 mounting terminals that can be used for mounting. Packaged in the form of a Tape & Reel (TR), power management is easy to use. Please find attached 1 functions for your reference in this IC power. Power management consists of 1 channels, each of which can be used independently. Specifies a reflow peak temperature of 260 for the package during reflow. IC management conducts at a voltage of 1V. As well as this, there are other features to mention such as [0], for example. In addition to the IC type POWER SUPPLY SUPPORT CIRCUIT, other types are also included in the power managment ic. To be able to work, this power management requires 0.8/5.5V volts of power. During operation, IC management can reach temperatures of up to 85°C. At a minimum, PMIC chip operates at a working temperature of -40°C.