XC6127C39BMR-G
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
XC6127C39BMR-G
Manufacturer
Torex Semiconductor Ltd.
Description
IC SUPERVISOR 1 CHANNEL SOT25
Manufacturer :
Torex Semiconductor Ltd.
Product Category :
Supervisors
JESD-609 Code :
e3
ECCN Code :
EAR99
Length :
2.9mm
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Factory Lead Time :
10 Weeks
Temperature Grade :
Industrial
Supply Current-Max (Isup) :
0.00235mA
Adjustable Threshold :
No
Qualification Status :
Not Qualified
Height Seated (Max) :
1.3mm
Additional Feature :
DETECT VOLTAGE IS 3.9V
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
10
Supply Voltage-Max (Vsup) :
6V
Number of Functions :
1
Terminal Position :
Dual
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Supply Voltage :
1V
HTS Code :
Supply Voltage-Min (Vsup) :
0.7V
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Operating Temperature (Max) :
85°C
Operating Temperature (Min) :
-40°C
Terminal Form :
Gull wing
Terminal Pitch :
0.95mm
Analog IC - Other Type :
POWER SUPPLY SUPPORT CIRCUIT
Surface Mount :
yes
Number of Terminations :
5
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
JESD-30 Code :
R-PDSO-G5
Power Supplies :
0.8/5.5V
Threshold Voltage :
+3.9V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Width :
1.6mm
Number of Channels :
1
Datasheets
XC6127C39BMR-G
1V 5 Terminals Voltage supervisor 1 Channels
XC6127C39BMR-G Overview
This voltage supervisor has a total of 5 mounting terminals that can be used for mounting. Packaged in the form of a Tape & Reel (TR), power management is easy to use. Please find attached 1 functions for your reference in this IC power. Power management consists of 1 channels, each of which can be used independently. Specifies a reflow peak temperature of 260 for the package during reflow. IC management conducts at a voltage of 1V. As well as this, there are other features to mention such as [0], for example. In addition to the IC type POWER SUPPLY SUPPORT CIRCUIT, other types are also included in the power managment ic. To be able to work, this power management requires 0.8/5.5V volts of power. During operation, IC management can reach temperatures of up to 85°C. At a minimum, PMIC chip operates at a working temperature of -40°C.