XC6127C26GMR-G
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
XC6127C26GMR-G
Manufacturer
Torex Semiconductor Ltd.
Description
IC SUPERVISOR 1 CHANNEL SOT25
Manufacturer :
Torex Semiconductor Ltd.
Product Category :
Supervisors
Supply Voltage-Max (Vsup) :
6V
Length :
2.9mm
Supply Current-Max (Isup) :
0.0019mA
JESD-609 Code :
e3
Operating Temperature (Min) :
-40°C
Additional Feature :
DETECT VOLTAGE IS 2.6V
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Power Supplies :
0.8/5.5V
Number of Functions :
1
Qualification Status :
Not Qualified
Supply Voltage-Min (Vsup) :
0.7V
ECCN Code :
EAR99
Analog IC - Other Type :
POWER SUPPLY SUPPORT CIRCUIT
JESD-30 Code :
R-PDSO-G5
Number of Channels :
1
Width :
1.6mm
Height Seated (Max) :
1.3mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Terminal Pitch :
0.95mm
Temperature Grade :
Industrial
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Factory Lead Time :
10 Weeks
Number of Terminations :
5
Adjustable Threshold :
No
Supply Voltage :
1V
Terminal Form :
Gull wing
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
10
Terminal Position :
Dual
Operating Temperature (Max) :
85°C
Threshold Voltage :
+2.6V
HTS Code :
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Surface Mount :
yes
Datasheets
XC6127C26GMR-G
1V 5 Terminals Voltage supervisor 1 Channels
XC6127C26GMR-G Overview
This voltage supervisor has a total of 5 mounting terminals that can be used for mounting. Packaged in the form of a Tape & Reel (TR), power management is easy to use. Please find attached 1 functions for your reference in this IC power. Power management consists of 1 channels, each of which can be used independently. Specifies a reflow peak temperature of 260 for the package during reflow. IC management conducts at a voltage of 1V. As well as this, there are other features to mention such as [0], for example. In addition to the IC type POWER SUPPLY SUPPORT CIRCUIT, other types are also included in the power managment ic. To be able to work, this power management requires 0.8/5.5V volts of power. During operation, IC management can reach temperatures of up to 85°C. At a minimum, PMIC chip operates at a working temperature of -40°C.