XC6127C18GMR-G
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
XC6127C18GMR-G
Manufacturer
Torex Semiconductor Ltd.
Description
IC SUPERVISOR 1 CHANNEL SOT25
Manufacturer :
Torex Semiconductor Ltd.
Product Category :
Supervisors
JESD-609 Code :
e3
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
ECCN Code :
EAR99
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
10
Number of Terminations :
5
Power Supplies :
0.8/5.5V
Adjustable Threshold :
No
HTS Code :
Supply Voltage-Min (Vsup) :
0.7V
Factory Lead Time :
10 Weeks
Terminal Position :
Dual
Terminal Form :
Gull wing
Temperature Grade :
Industrial
Width :
1.6mm
Analog IC - Other Type :
POWER SUPPLY SUPPORT CIRCUIT
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Threshold Voltage :
+1.8V
Number of Functions :
1
Number of Channels :
1
Surface Mount :
yes
Operating Temperature (Min) :
-40°C
Qualification Status :
Not Qualified
Supply Voltage-Max (Vsup) :
6V
Terminal Pitch :
0.95mm
JESD-30 Code :
R-PDSO-G5
Supply Voltage :
1V
Height Seated (Max) :
1.3mm
Additional Feature :
DETECT VOLTAGE IS 1.8V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Operating Temperature (Max) :
85°C
Supply Current-Max (Isup) :
0.0016mA
Length :
2.9mm
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Datasheets
XC6127C18GMR-G
1V 5 Terminals Voltage supervisor 1 Channels
XC6127C18GMR-G Overview
As far as the mounting terminals of this voltage supervisor are concerned, it has 5 in total. Packaging is in the form of a Tape & Reel (TR). In this IC power you will find 1 functions for you to refer to. Depending on the power managment ic you are looking at, you can find a total of 1 channels. In order to ensure a good reflow performance, the package peak reflow temperature must be set at 260. A supply voltage of 1V is used to conduct the PMIC chip. Supervisors are also additional features, such as [0] for example, which are worth mentioning. Besides the IC types mentioned above, the power management system also includes other types such as POWER SUPPLY SUPPORT CIRCUIT. It requires 0.8/5.5V watts of power to operate this voltage supervisor. IC management is capable of operating at a maximum temperature of 85°C. The operating temperature of the power management should be at least -40°C at all times.