XC6127C17CMR-G
Mfr.Part #
XC6127C17CMR-G
Description
IC SUPERVISOR 1 CHANNEL SOT25
Supply Current-Max (Isup) :
0.0016mA
Operating Temperature (Max) :
85°C
Terminal Form :
Gull wing
Threshold Voltage :
+1.7V
Number of Terminations :
5
JESD-609 Code :
e3
Width :
1.6mm
Supply Voltage-Min (Vsup) :
0.7V
Supply Voltage :
1V
Supply Voltage-Max (Vsup) :
6V
Length :
2.9mm
Additional Feature :
DETECT VOLTAGE IS 1.7V
Terminal Pitch :
0.95mm
Operating Temperature (Min) :
-40°C
Height Seated (Max) :
1.3mm
Terminal Finish :
Tin (Sn)
JESD-30 Code :
R-PDSO-G5
Datasheets
XC6127C17CMR-G
1V 5 Terminals Voltage supervisor 1 Channels
XC6127C17CMR-G Overview
As you can see, this power management is mounted through 5 terminals. There is a Tape & Reel (TR)-packaging method applied to IC management. To assist you, this IC power includes 1 functions. There are 1 channels available on this supervisor, and each channel has a different function. According to the specification, the package's peak reflow temperature is specified to be 260. When 1V is applied to the power ic, it conducts. There are also other features in the software such as [0], just to mention a few. It also contains ICs of other kinds, such as POWER SUPPLY SUPPORT CIRCUIT, which are included in the power management. A power supply of 0.8/5.5V watts is required for the operation of this power management. IC management can operate at a maximum temperature of 85°C. At least a working temperature of -40°C is required.