XC6127C15GMR-G
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
XC6127C15GMR-G
Manufacturer
Torex Semiconductor Ltd.
Description
IC SUPERVISOR 1 CHANNEL SOT25
Manufacturer :
Torex Semiconductor Ltd.
Product Category :
Supervisors
Number of Channels :
1
Terminal Position :
Dual
Supply Current-Max (Isup) :
0.0016mA
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Number of Terminations :
5
Factory Lead Time :
10 Weeks
Supply Voltage-Min (Vsup) :
0.7V
Terminal Form :
Gull wing
Height Seated (Max) :
1.3mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Operating Temperature (Max) :
85°C
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
10
Additional Feature :
DETECT VOLTAGE IS 1.5V
ECCN Code :
EAR99
Threshold Voltage :
+1.5V
Number of Functions :
1
Length :
2.9mm
Surface Mount :
yes
Temperature Grade :
Industrial
Power Supplies :
0.8/5.5V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Width :
1.6mm
Qualification Status :
Not Qualified
Supply Voltage :
1V
JESD-30 Code :
R-PDSO-G5
Terminal Pitch :
0.95mm
JESD-609 Code :
e3
Adjustable Threshold :
No
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
HTS Code :
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Analog IC - Other Type :
POWER SUPPLY SUPPORT CIRCUIT
Supply Voltage-Max (Vsup) :
6V
Operating Temperature (Min) :
-40°C
Datasheets
XC6127C15GMR-G
1V 5 Terminals Voltage supervisor 1 Channels
XC6127C15GMR-G Overview
A total of 5 terminals are used to mount this power management. This power ic is packaged in a way that looks like a Tape & Reel (TR). Please refer to this PMIC for 1 functions. There are a total of 1 channels on this supervisor, and they are arranged in a series. During the reflow process, a peak temperature of 260 is specified for the package. Manage ics operate at 1V supply voltages. In addition, IC management are other features such as [0], to mention only a few. There are also other types of integrated circuits included in the supervisor, like POWER SUPPLY SUPPORT CIRCUIT. It is necessary to have 0.8/5.5V volts of power in order for this voltage supervisor to operate. The maximum operating temperature is 85°C. At least -40°C is required for voltage supervisor to operate.