XC6118C12AMR-G
Mfr.Part #
XC6118C12AMR-G
Description
IC SUPERVISOR 1 CHANNEL SOT25
Supervisors
Width :
1.6mm
Supply Current-Max (Isup) :
0.0018mA
Terminal Form :
Gull wing
Temperature Grade :
Industrial
Analog IC - Other Type :
POWER SUPPLY SUPPORT CIRCUIT
Number of Functions :
1
HTS Code :
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
10
JESD-609 Code :
e3
Operating Temperature (Max) :
85°C
Additional Feature :
DETECT VOLTAGE IS 1.2 VOLT
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Surface Mount :
yes
Supply Voltage-Max (Vsup) :
6V
Terminal Pitch :
0.95mm
Qualification Status :
Not Qualified
Threshold Voltage :
+1.2V
Number of Terminations :
5
Supply Voltage-Min (Vsup) :
1V
Terminal Position :
Dual
Operating Temperature (Min) :
-40°C
JESD-30 Code :
R-PDSO-G5
Length :
2.9mm
Supply Voltage :
2V
Height Seated (Max) :
1.3mm
10 Weeks
Power Supplies :
1/6V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Datasheets
XC6118C12AMR-G
Torex Semiconductor Ltd. XC6118C12AMR-G
Supervisors Torex Semiconductor Ltd. XC6118C12AMR-G Overview
XC6118C12AMR-G Features
  • Advanced IC Supervisor from Torex Semiconductor Ltd.
  • 1-channel supervision for comprehensive voltage monitoring.
  • Compact SOT25 package for easy integration into various designs.
  • Precision voltage detection with adjustable threshold settings.
  • Wide voltage range operation for versatile compatibility.
  • Low quiescent current consumption for energy-efficient performance.
  • Highly reliable reset output for system stability.
  • Overvoltage and undervoltage detection for enhanced protection.
  • Temperature range: -40°C to +105°C for reliable performance in harsh environments.