XC6118C11BMR-G
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
XC6118C11BMR-G
Manufacturer
Torex Semiconductor Ltd.
Description
IC SUPERVISOR 1 CHANNEL SOT25
Manufacturer :
Torex Semiconductor Ltd.
Product Category :
Supervisors
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Additional Feature :
DETECT VOLTAGE IS 1.1 VOLT
Supply Voltage :
2V
Width :
1.6mm
Number of Terminations :
5
Operating Temperature (Max) :
85°C
Number of Functions :
1
Surface Mount :
yes
Threshold Voltage :
+1.1V
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Length :
2.9mm
Analog IC - Other Type :
POWER SUPPLY SUPPORT CIRCUIT
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Temperature Grade :
Industrial
JESD-609 Code :
e3
Terminal Pitch :
0.95mm
HTS Code :
Terminal Form :
Gull wing
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
10
Number of Channels :
1
ECCN Code :
EAR99
JESD-30 Code :
R-PDSO-G5
Height Seated (Max) :
1.3mm
Operating Temperature (Min) :
-40°C
Supply Voltage-Max (Vsup) :
6V
Power Supplies :
1/6V
Adjustable Threshold :
No
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Supply Voltage-Min (Vsup) :
1V
Factory Lead Time :
10 Weeks
Supply Current-Max (Isup) :
0.0018mA