XC5VSX95T-2FF1136I
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
XC5VSX95T-2FF1136I
Manufacturer
AMD Xilinx
Package / Case
1136-BBGA, FCBGA
Datasheet
Download
Description
IC FPGA 640 I/O 1136FCBGA
Manufacturer :
AMD Xilinx
Product Category :
FPGAs (Field Programmable Gate Array)
ECCN Code :
3A991.D
Programmable Logic Type :
FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY
Base Part Number :
XC5VSX95T
Speed Grade :
2
Length :
35mm
Factory Lead Time :
11 Weeks
Package / Case :
1136-BBGA, FCBGA
Number of Logic Elements/Cells :
Operating Supply Voltage :
1V
Supply Voltage :
1V
Series :
Virtex®-5 SXT
JESD-609 Code :
e0
Pbfree Code :
No
Voltage - Supply :
0.95V~1.05V
Terminal Position :
BOTTOM
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Packaging :
Tray
Number of I/O :
640
RAM Size :
1.1MB
Mounting Type :
Surface Mount
Number of LABs/CLBs :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
4 (72 Hours)
Number of Outputs :
640
Number of Pins :
Height Seated (Max) :
3.4mm
Terminal Pitch :
1mm
Terminal Form :
Ball
Operating Temperature :
-40°C~100°C TJ
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn63Pb37)
Peak Reflow Temperature (Cel) :
225
Total RAM Bits :
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
30
Qualification Status :
Not Qualified
Published :
Mount :
Surface Mount
Width :
35mm