XC4VSX55-10FF1148I
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
XC4VSX55-10FF1148I
Manufacturer
AMD Xilinx
Package / Case
1148-BBGA, FCBGA
Datasheet
Download
Description
IC FPGA 640 I/O 1148FCBGA
Manufacturer :
AMD Xilinx
Product Category :
FPGAs (Field Programmable Gate Array)
Number of Outputs :
640
Number of Logic Elements/Cells :
Factory Lead Time :
10 Weeks
Qualification Status :
Not Qualified
Series :
Virtex®-4 SX
Pbfree Code :
No
ECCN Code :
3A991.D
Packaging :
Tray
RAM Size :
720kB
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn63Pb37)
Number of I/O :
640
Width :
35mm
Mount :
Surface Mount
Peak Reflow Temperature (Cel) :
225
Mounting Type :
Surface Mount
JESD-609 Code :
e0
Length :
35mm
Terminal Pitch :
1mm
Operating Supply Voltage :
1.2V
Terminal Position :
BOTTOM
Voltage - Supply :
1.14V~1.26V
Height Seated (Max) :
3.4mm
Number of LABs/CLBs :
Terminal Form :
Ball
Operating Temperature :
-40°C~100°C TJ
Package / Case :
1148-BBGA, FCBGA
Programmable Logic Type :
FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY
Speed Grade :
10
Supply Voltage :
1.2V