XC4VSX35-11FF668I
Mfr.Part #
XC4VSX35-11FF668I
Description
IC FPGA 448 I/O 668FCBGA
Terminal Pitch :
1mm
Supply Voltage :
1.2V
Packaging :
Tray
Operating Supply Voltage :
1.2V
Series :
Virtex®-4 SX
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Pbfree Code :
No
Length :
27mm
Number of I/O :
448
Height Seated (Max) :
2.85mm
JESD-609 Code :
e0
Width :
27mm
4 (72 Hours)
Clock Frequency :
1205MHz
HTS Code :
Operating Temperature :
-40°C~100°C TJ
Peak Reflow Temperature (Cel) :
225
Mount :
Speed Grade :
11
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn63Pb37)
Number of Pins :
Base Part Number :
XC4VSX35
RAM Size :
432kB
Voltage - Supply :
1.14V~1.26V
Number of Outputs :
448
Datasheets
XC4VSX35-11FF668I
1.2V V 2.85mm mm FPGAs Virtex®-4 SX Series 668-BBGA, FCBGA 1mm mm 668
XC4VSX35-11FF668I Overview
There are two packages that contain fpga chips: 668-BBGA, FCBGA package and X package. The FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY-series of FPGAs are composed of this type. Having 448 I/Os makes data transfers more coherent. Logic blocks consist of 34560 logic elements/cells. The supply voltage is 1.2V volts. An attachment Surface Mount allows the FPGA module to be attached to the development board. The supply voltage of the device is 1.14V~1.26V , at which it runs. The Virtex®-4 SX series FPGA is a type of FPGA that belongs to the Virtex®-4 SX family of FPGAs. When operating the machine, it is important to keep the temperature within -40°C~100°C TJ range. This device is equipped with 448 separate outputs, which makes it a very versatile device. There is an FPGA model contained in Tray in order to conserve space. In total, it has 668 terminations on each end. A device like this one offers 3538944 RAM bits, which is a considerable amount of memory. In order to find related parts, use the part number XC4VSX35 as a base. This FPGA module has a RAM si432kBe of 432kB that is sufficient to make sure that the program is able to run normally. In this case, there are 668 pins on the board. A total of 3840 LABs/CLBs make up this FPGA array. Having stated that, if this FPGA is mounted in Surface Mount, then it may be able to perform fantastically according to its specifications. The 1.2V supply voltage provides designers with full flexibility in their designs. This device has a pin count of 668 in fpga semiconductor. It usually uses a crystal oscillating at a frequency of 1205MHz in order to do its work.