XC4VSX25-10FFG668I
Mfr.Part #
XC4VSX25-10FFG668I
Description
IC FPGA 320 I/O 668FCBGA
Stock
643
In Stock :
643
Operating Temperature :
-40°C~100°C TJ
JESD-609 Code :
e1
Base Part Number :
XC4VSX25
Length :
27mm
Voltage - Supply :
1.14V~1.26V
Number of Outputs :
320
Packaging :
Tray
Published :
1998
Height Seated (Max) :
2.85mm
Terminal Pitch :
1mm
Number of Logic Elements/Cells :
23040
Terminal Finish :
Tin/Silver/Copper (Sn95.5Ag4.0Cu0.5)
Number of Terminations :
668
Number of Pins :
668
Supply Voltage :
1.2V
Number of I/O :
320
Series :
Virtex®-4 SX
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Width :
27mm
Speed Grade :
10
Peak Reflow Temperature (Cel) :
245
RAM Size :
288kB
Pin Count :
Operating Supply Voltage :
1.2V
Mounting Type :
Surface Mount
Mount :
Pbfree Code :
yes
1.2V V 2.85mm mm FPGAs Virtex®-4 SX Series 668-BBGA, FCBGA 1mm mm 668
XC4VSX25-10FFG668I Overview
There are two packages that contain fpga chips: 668-BBGA, FCBGA package and X package. The FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY-series of FPGAs are composed of this type. Having 320 I/Os makes data transfers more coherent. Logic blocks consist of 23040 logic elements/cells. The supply voltage is 1.2V volts. An attachment Surface Mount allows the FPGA module to be attached to the development board. The supply voltage of the device is 1.14V~1.26V , at which it runs. The Virtex®-4 SX series FPGA is a type of FPGA that belongs to the Virtex®-4 SX family of FPGAs. When operating the machine, it is important to keep the temperature within -40°C~100°C TJ range. This device is equipped with 320 separate outputs, which makes it a very versatile device. There is an FPGA model contained in Tray in order to conserve space. In total, it has 668 terminations on each end. A device like this one offers 2359296 RAM bits, which is a considerable amount of memory. In order to find related parts, use the part number XC4VSX25 as a base. This FPGA module has a RAM si288kBe of 288kB that is sufficient to make sure that the program is able to run normally. In this case, there are 668 pins on the board. A total of 2560 LABs/CLBs make up this FPGA array. Having stated that, if this FPGA is mounted in Surface Mount, then it may be able to perform fantastically according to its specifications. The 1.2V supply voltage provides designers with full flexibility in their designs. This device has a pin count of 668 in fpga semiconductor.