XC4VLX40-10FF668C
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
XC4VLX40-10FF668C
Manufacturer
AMD Xilinx
Package / Case
668-BBGA, FCBGA
Datasheet
Download
Description
IC FPGA 448 I/O 668FCBGA
Stock
685
In Stock :
685
Manufacturer :
AMD Xilinx
Product Category :
FPGAs (Field Programmable Gate Array)
Number of Terminations :
668
Peak Reflow Temperature (Cel) :
225
Reach Compliance Code :
not_compliant
Terminal Form :
Ball
Pbfree Code :
No
RAM Size :
216kB
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
4 (72 Hours)
Number of LABs/CLBs :
4608
HTS Code :
Packaging :
Bulk
Terminal Pitch :
1mm
Supply Voltage :
1.2V
Length :
27mm
Operating Temperature :
0°C~85°C TJ
Number of I/O :
448
JESD-609 Code :
e0
Speed Grade :
10
Operating Supply Voltage :
1.2V
Surface Mount :
yes
ECCN Code :
3A991.D
Terminal Position :
BOTTOM
Voltage - Supply :
1.14V~1.26V
Width :
27mm
Programmable Logic Type :
FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
JESD-30 Code :
S-PBGA-B668
Qualification Status :
Not Qualified
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn63Pb37)
Series :
Virtex®-4 LX
Number of Inputs :
448
Pin Count :
668
Factory Lead Time :
10 Weeks
Number of Logic Elements/Cells :
41472
Mounting Type :
Surface Mount
Height Seated (Max) :
2.85mm
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
30
Number of Outputs :
Published :
Package / Case :
668-BBGA, FCBGA
Total RAM Bits :
Datasheets
XC4VLX40-10FF668C
1.2V V 2.85mm mm FPGAs Virtex®-4 LX Series 668-BBGA, FCBGA 1mm mm 668
XC4VLX40-10FF668C Overview
A 668-BBGA, FCBGA package contains it, and it is available for download. There are FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY transistors in this type of FPGA. Its 448 I/Os help it transfer data more efficiently. A fundamental building block contains 41472 logic elements or cells. Power is provided by a 1.2V-volt supply. The Surface Mount-slot connector on the FPGA module can be connected to the development board. Fpga chips operates at a voltage of 1.14V~1.26V and uses a battery to supply power. FPGAs belonging to the Virtex®-4 LX series are a type of FPGA that belong to the Virtex®-4 LX series of FPGAs. Operating temperatures should be maintained within the 0°C~85°C TJ range at all times when the unit is in use. During the installation of this device, 448 outputs were incorporated. A model of this FPGA is contained in Bulk for the purpose of saving space. In total, there are a total of 668 terminations on fpga chips. Having a RAM bit size of 1769472 means that this device will offer you a lot of memory. A significant amount of RAM is allocated to this FPGA module to ensure that the program can operate normally. 4608 LABs/CLBs are integrated into this FPGA. With a 1.2V supply voltage, designers can fully utilize the flexibility of the device. Featuring 668 pins in total, it is a versatile device.