XC2267M72F80LAAKXUMA1
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
XC2267M72F80LAAKXUMA1
Manufacturer
Infineon Technologies
Package / Case
100-LQFP Exposed Pad
Datasheet
Download
Description
IC MCU 16/32B 576KB FLSH 100LQFP
Manufacturer :
Infineon Technologies
Product Category :
Microcontrollers
Has ADC :
yes
Mounting Type :
Surface Mount
ECCN Code :
3A991.A.2
Address Bus Width :
24
Data Converter :
A/D 16x10b
Width :
14mm
Terminal Form :
Gull wing
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Peripherals :
I2S, POR, PWM, WDT
Core Processor :
C166SV2
Package / Case :
100-LQFP Exposed Pad
Interface :
CAN, EBI/EMI, I2C, LIN, SPI, UART, USART
Number of Terminations :
100
Height Seated (Max) :
1.6mm
RoHS Status :
RoHS Compliant
External Data Bus Width :
16
Operating Temperature :
-40°C~125°C TA
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER, RISC
Program Memory Type :
Flash
Published :
DAC Channels :
No
Base Part Number :
SA*XC2267M
Length :
14mm
Core Size :
16/32-Bit
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Series :
XC22xxM
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
3V~5.5V
Frequency :
80MHz