XAP.M13.GLA.6B
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
XAP.M13.GLA.6B
Manufacturer
LEMO
Description
CONN PLUG MALE 13P GOLD SLDR CUP
Manufacturer :
LEMO
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Shell Material :
Sulfone
Current Rating :
4A
Shielding :
Unshielded
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Color :
Gray, White
Number of Positions :
13
Shell Size - Insert :
M13
Fastening Type :
Push-Pull
Packaging :
Bulk
Applications :
Industrial, Medical, Testing Equipment and Measurement
Cable Opening :
0.209 ~ 0.256 (5.30mm ~ 6.50mm)
Feature :
Backshell
Ratings :
IP50
Connector Type :
Plug, Male Pins
Mount :
Free Hanging
Ingress Protection :
IP50 - Dust Protected
Termination :
Solder Cup
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Contact Finish - Mating :
Gold
Insert Material :
Polyetheretherketone (PEEK)
Series :
XP
Orientation :
P
Operating Temperature :
-50°C~170°C
RoHS Status :
RoHS Compliant
Datasheets
XAP.M13.GLA.6B
Plug, Male Pins Sulfone Free Hanging (In-Line) 13 Positions Solder Cup Gold Bulk P Push-Pull
XAP.M13.GLA.6B Overview
XAP.M13.GLA.6B Features
XP series
XAP.M13.GLA.6B Applications
There are a lot of LEMO
XAP.M13.GLA.6B Circular Connectors applications.
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER