XAN.M10.GLA.3G
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
XAN.M10.GLA.3G
Manufacturer
LEMO
Description
CONN PLUG MALE 10P GOLD SLDR CUP
Manufacturer :
LEMO
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Operating Temperature :
-50°C~170°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Fastening Type :
Push-Pull
Ratings :
IP50
Shielding :
Unshielded
Orientation :
N (Normal)
Packaging :
Bulk
Number of Positions :
10
Termination :
Solder Cup
Series :
XP
Mount :
Free Hanging
Insert Material :
Polyetheretherketone (PEEK)
Applications :
Industrial, Medical, Testing Equipment and Measurement
Shell Size - Insert :
M10
Contact Finish - Mating :
Gold
Shell Material :
Sulfone
Ingress Protection :
IP50 - Dust Protected
Cable Opening :
0.098 ~ 0.154 (2.50mm ~ 3.90mm)
Color :
Gray
Connector Type :
Plug, Male Pins
RoHS Status :
RoHS Compliant
Current Rating :
4.2A
Feature :
Backshell
Datasheets
XAN.M10.GLA.3G
Plug, Male Pins Sulfone Free Hanging (In-Line) 10 Positions Solder Cup Gold Bulk N (Normal) Push-Pull
XAN.M10.GLA.3G Overview
XAN.M10.GLA.3G Features
XP series
XAN.M10.GLA.3G Applications
There are a lot of LEMO
XAN.M10.GLA.3G Circular Connectors applications.
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • Refrigeration control
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER