XAL1580-401MED
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
XAL1580-401MED
Manufacturer
COILCRAFT
Description
POWER INDUCTOR, SHIELDED, 20% TO
Manufacturer :
COILCRAFT
Product Category :
Fixed Inductors
Width :
15.4mm
Inductor Application :
POWER INDUCTOR
Min Operating Temperature :
-40°C
Inductance :
400 nH
Case/Size Code :
Number of Functions :
1
Inductor Type :
GENERAL PURPOSE INDUCTOR
ECCN Code :
EAR99
Terminal Shape :
ONE SURFACE
Max Operating Temperature :
90°C
Material - Core :
Composite
Test Frequency :
100kHz
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 2 days ago)
DC Resistance (DCR) - Parallel :
700mOhm
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Shielding :
Shielded
Construction :
Chip
Max DC Current :
60A
RoHS Status :
RoHS Compliant
Packing Method :
TR, 13 INCH
Frequency - Self Resonant :
53MHz
Height :
8mm
Inductance-Nom (L) :
0.4 µH
JESD-609 Code :
e2
Lead Free :
Contains Lead
Length :
16.4mm
Tolerance :
20%
HTS Code :
Termination :
SMD/SMT
Surface Mount :
yes
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Terminal Finish :
Tin/Silver (Sn/Ag)
Number of Terminations :
2
Datasheets
XAL1580-401MED
COILCRAFT XAL1580-401MED
XAL1580-401MED datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Coilcraft stock available at
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD