XADRP-26V
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
XADRP-26V
Manufacturer
JST
Description
CONN RCPT HSG 26POS 2.50MM
Manufacturer :
JST
Product Category :
Rectangular Connector Housings
Packaging :
Bulk
Filter Feature :
No
Contact Finish - Mating :
NOT SPECIFIED
Contact Material :
NOT SPECIFIED
IEC Conformance :
No
Color :
Natural
Orientation :
Straight
Contact Type :
Female Socket
Max Voltage Rating (AC) :
250V
Lead Free :
Lead Free
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Wire Gauge (Max) :
28 AWG
Note :
Contacts Not Included
Body/Shell Style :
PLUG
Depth :
12mm
Factory Lead Time :
16 Weeks
Min Operating Temperature :
-25°C
Row Spacing :
0.098 (2.50mm)
ECCN Code :
EAR99
Mixed Contacts :
Length :
37.2mm
Pitch :
0.098 2.50mm
Wire Gauge (Min) :
20 AWG
Max Current Rating :
3A
MIL Conformance :
Published :
Option :
GENERAL PURPOSE
Pbfree Code :
yes
Connector Type :
Receptacle
HTS Code :
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Housing Color :
White
Number of Rows :
2
RoHS Status :
RoHS Compliant
Total Number of Contacts :
26
Fastening Type :
Latch Lock
Additional Feature :
COMPATIBLE CONTACT: SXA-001T-P0.6, POLARIZED
Number of Positions :
26
Mount :
Free Hanging
UL Flammability Code :
94V-0
Housing Material :
Nylon
DIN Conformance :
Series :
XAD
Contact Termination :
Crimp
Max Operating Temperature :
85°C
Datasheets
XADRP-26V
JST XADRP-26V
2 Rows Receptacle Bulk Natural 26 Positions Free Hanging (In-Line) Female Socket Crimp XAD Nylon
XADRP-26V Overview
XADRP-26V Features
XAD series
XADRP-26V Applications
There are a lot of JST Sales America Inc.
XADRP-26V Rectangular Connectors applications.
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • Refrigeration control
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
    CONN RCPT HSG 3POS 2.50MM
  • CnC Tech
    CONN RCPT HSG 2POS 2.50MM
  • CnC Tech
    CONN RCPT HSG 2POS 2.50MM
    CONN RCPT HSG 6POS 2.50MM
    CONN RCPT HSG 2POS 2.50MM