X9C104SI
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
X9C104SI
Manufacturer
Intersil (Renesas Electronics Corporation)
Package / Case
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Datasheet
Download
Description
IC DGTL POT 100KOHM 100TAP 8SOIC
Manufacturer :
Product Category :
Digital Potentiometers
Voltage - Supply :
5V
Base Part Number :
X9C104
Package / Case :
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
JESD-30 Code :
R-PDSO-G8
Pin Count :
8
Temperature Coefficient (Typ) :
±300ppm/°C
Series :
XDCP™
Interface :
Up/Down (U/D, INC, CS)
Total Resistance :
100000Ohm
Length :
4.9022mm
Taper :
Linear
Resistor Terminal Voltage-Max :
5V
Temperature Coefficient :
300 ppm/°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Resistance :
100kOhm
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Number of Functions :
1
Memory Type :
Non-Volatile
Number of Circuits :
1
Supply Voltage :
5V
Factory Lead Time :
15 Weeks
Number of Taps :
100
Height :
1.75mm
Number of Terminations :
8
Surface Mount :
yes
Tolerance :
±20%
Packaging :
Tube
Mounting Type :
Surface Mount
Resistor Terminal Voltage-Min :
Resistance - Wiper (Ω) (Typ) :
40
Terminal Position :
Dual
Nominal Supply Current :
1mA
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Number of Positions :
100
Manufacturer Package Identifier :
M8.15E
Terminal Form :
Gull wing
Published :
Configuration :
Potentiometer
Datasheets
X9C104SI
Introducing Digital Potentiometers Intersil (Renesas Electronics Corporation) X9C104SI from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Base Part Number:X9C104, Package / Case:8-SOIC (0.154, 3.90mm Width), Operating Temperature:-40°C~85°C, Number of Terminations:8, Mounting Type:Surface Mount, X9C104SI pinout, X9C104SI datasheet PDF, X9C104SI amp .Beyond Digital Potentiometers Intersil (Renesas Electronics Corporation) X9C104SI ,we also offer AD5165BUJZ100-R7, DS3904U-020+T&R, MAX5400EKA+T, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.