X9C103SIZT1
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
X9C103SIZT1
Manufacturer
Intersil (Renesas Electronics Corporation)
Package / Case
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Datasheet
Download
Description
IC DGTL POT 10KOHM 100TAP 8SOIC
Manufacturer :
Product Category :
Digital Potentiometers
Number of Taps :
100
Terminal Form :
Gull wing
Mounting Type :
Surface Mount
Temperature Coefficient :
300 ppm/°C
Base Part Number :
X9C103
Interface :
Up/Down (U/D, INC, CS)
Taper :
Linear
Pin Count :
8
Tolerance :
±20%
Terminal Position :
Dual
Supply Voltage :
5V
Number of Positions :
100
Surface Mount :
yes
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - annealed
Voltage - Supply :
5V
Length :
4.9022mm
JESD-609 Code :
e3
Resistance :
10kOhm
Packaging :
Cut Tape (CT)
Resistor Terminal Voltage-Max :
5V
Number of Terminations :
8
Resistor Terminal Voltage-Min :
Resistance - Wiper (Ω) (Typ) :
40
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Number of Functions :
1
Total Resistance :
10000Ohm
Published :
Number of Circuits :
1
Series :
XDCP™
Factory Lead Time :
6 Weeks
Memory Type :
Non-Volatile
JESD-30 Code :
R-PDSO-G8
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Package / Case :
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Configuration :
Potentiometer
Temperature Coefficient (Typ) :
±300ppm/°C
Datasheets
X9C103SIZT1
Introducing Digital Potentiometers Intersil (Renesas Electronics Corporation) X9C103SIZT1 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Surface Mount, Base Part Number:X9C103, Number of Terminations:8, Operating Temperature:-40°C~85°C, Package / Case:8-SOIC (0.154, 3.90mm Width), X9C103SIZT1 pinout, X9C103SIZT1 datasheet PDF, X9C103SIZT1 amp .Beyond Digital Potentiometers Intersil (Renesas Electronics Corporation) X9C103SIZT1 ,we also offer AD5165BUJZ100-R7, DS3904U-020+T&R, MAX5400EKA+T, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.