X9408WP24-2.7
Mfr.Part #
X9408WP24-2.7
Manufacturer
Intersil (Renesas Electronics Corporation)
Description
IC DGTL POT 10KOHM 64TAP 24DIP
Manufacturer :
Interface :
I2C
Resistance :
10kOhm
Voltage - Supply :
±2.7V~5.5V
Resistance - Wiper (Ω) (Typ) :
150
Packaging :
Tube
Operating Temperature :
0°C~70°C
Base Part Number :
X9408
Tolerance :
±20%
Number of Circuits :
4
Temperature Coefficient (Typ) :
±300ppm/°C
Datasheets
X9408WP24-2.7
X9408 Digital Potentiometers XDCP™ Series I2C
X9408WP24-2.7 Overview
The pentometer is stored from Non-Volatile.In this digital potentiometer, there are 4 embedded circuits.The digital analogic can be secured by using the Tube package.A 64 tap protects this pentometer from overcurrents.There is ±2.7V~5.5V voltage limit on the potentionmeter.This digital potentiometer is used to detect temperature in the 0°C~70°C range.It is possible to limit the flow with 10kOhm.X9408 is a family member.This digital variable resistor contains Selectable Address.
X9408WP24-2.7 Features
4 Circuits
Operate temperature at the range of 0°C~70°C