X9401WV24-2.7
Mfr.Part #
X9401WV24-2.7
Manufacturer
Intersil
Package / Case
TSSOP
Datasheet
Download
Description
DIGIPOT, 4 FUNC, 64 PSTN
Stock
84
In Stock :
84
Manufacturer :
Intersil
Product Category :
Digital Potentiometers
Number of Terminations :
24
Number of Circuits :
4
Non-RoHS Compliant
Height Seated (Max) :
1.2mm
Total Resistance :
10000Ohm
Package / Case :
TSSOP
Composition :
Potentiometer
Packaging :
Bulk
Resistor Terminal Voltage-Max :
5.5V
Min Operating Temperature :
0°C
Number of Positions :
64
Length :
7.8mm
Terminal Pitch :
0.65mm
Pin Count :
24
Temperature Coefficient :
300 ppm/°C
Number of Taps :
64
Mount :
Surface Mount
ECCN Code :
EAR99
Power Supplies :
3/5V
Frequency :
2MHz
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Terminal Position :
Dual
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Qualification Status :
Not Qualified
Interface :
SPI
JESD-609 Code :
e0
Supply Voltage :
2.7V
Temperature Grade :
Industrial
Additional Feature :
NONVOLATILE MEMORY
Number of Functions :
4
Resistance :
10kOhm
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Terminal Form :
Gull wing
Lead Free :
Contains Lead
Reach Compliance Code :
not_compliant
Max Operating Temperature :
70°C
Tolerance :
20%