X9400WV24IZ
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
X9400WV24IZ
Manufacturer
Intersil (Renesas Electronics Corporation)
Package / Case
TSSOP
Datasheet
Download
Description
DIGITAL POTENTIOMETER, 4 FUNC, 1
Manufacturer :
Product Category :
Digital Potentiometers
Terminal Form :
Gull wing
Supply Voltage :
5V
Tolerance :
20%
Min Operating Temperature :
-40°C
ECCN Code :
EAR99
Published :
Taper :
Linear
Total Resistance :
10000Ohm
Operating Supply Current :
400μA
Lead Free :
Lead Free
Number of Terminations :
24
Height Seated (Max) :
1.2mm
JESD-609 Code :
e3
Number of Circuits :
4
Number of Pins :
24
Temperature Coefficient :
300 ppm/°C
Radiation Hardening :
No
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
30
Mount :
Surface Mount
Power Supplies :
5V
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - annealed
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Min Supply Voltage :
4.5V
Factory Lead Time :
17 Weeks
Resistance :
10kOhm
Temperature Grade :
Industrial
Max Supply Voltage :
5.5V
Interface :
SPI
Memory Type :
Non-Volatile
Package / Case :
TSSOP
Number of Positions :
64
Terminal Position :
Dual
Number of Functions :
4
Frequency :
2MHz
Length :
7.8mm
Operating Supply Voltage :
5V
Converter Type :
DIGITAL POTENTIOMETER
RoHS Status :
RoHS Compliant
Packaging :
Bulk
Max Operating Temperature :
85°C
Terminal Pitch :
0.65mm
Datasheets
X9400WV24IZ
24 Terminations 5V Digital Potentiometers SPI 64 Positions Min 4.5V V Max 5.5V V
X9400WV24IZ Overview
This file is contained in a package of TSSOP.Non-Volatile starts the process of storing this pentometer.This digital potentiometer has 4 embedded circuits.For securing digital analogics, it is available in the Bulk package.Positions are 64.The terminations are set at 24.To provide you with some reference, this programmable potentiometer includes 4 functions.As shown, the speed potentiometers's resistance will be 10000Ohm.Performance is delivered by 5V power.In this case, the flow can be limited by 10kOhm.Amount Surface Mount mounts the potentionmeter.The potentiameter has 24 pins.Converter type DIGITAL POTENTIOMETER can be used to classify it.A potentiometer conducts at a 5V supply voltage.There is a voltage delivery capability of 5V.It is best to have the maximum setting 85°C in order to ensure a stable operation of the digital resistor.This electronic potentiometer operates at -40°C degrees Celsius at a minimum temperature to ensure reliability.The electronic potentiometer can handle a maximum supply voltage of 5.5V volts.In this case, a supply voltage of 4.5V will be sufficient to power it.For it to perform as expected, the supply current must be in the range of 400μA.Even at 2MHz frequencies, it can maintain a high degree of accuracy.
X9400WV24IZ Features
Available in TSSOP package
4 Circuits
24 pins
Operate supply voltage at the range of 5V