X93156UM8I-2.7
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
X93156UM8I-2.7
Manufacturer
Intersil
Package / Case
MSOP
Datasheet
Download
Description
DIGIPOT, 50000OHM, 32 PSTN
Manufacturer :
Intersil
Product Category :
Digital Potentiometers
ECCN Code :
EAR99
Base Part Number :
X93156
Qualification Status :
Not Qualified
Temperature Coefficient (Typ) :
±35 ppm/°C
Total Resistance :
50000Ohm
Resistance (Ohms) :
50k
Converter Type :
DIGITAL POTENTIOMETER
Taper :
Linear
Number of Circuits :
1
Supply Voltage :
3V
Resistance :
50kOhm
Terminal Position :
Dual
Terminal Pitch :
0.65mm
Number of Terminations :
8
Lead Free :
Contains Lead
Supplier Device Package :
8-MSOP
Memory Type :
Non-Volatile
Number of Positions :
32
Max Operating Temperature :
85°C
Packaging :
Bulk
Series :
XDCP™
Length :
3mm
Power Supplies :
3/5V
Number of Taps :
32
Interface :
Serial
Number of Functions :
1
Mount :
Surface Mount
Terminal Form :
Gull wing
Min Operating Temperature :
-40°C
Features :
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Voltage - Supply :
2.7 V ~ 5.5 V
Temperature Coefficient :
35 ppm/°C
Width :
3mm
JESD-609 Code :
e0
Pin Count :
8
Temperature Grade :
Industrial
Package / Case :
MSOP
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Configuration :
Potentiometer
Tolerance :
25%
Voltage - Rated DC :
5.5V