X60008CIS8-25T1
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
X60008CIS8-25T1
Manufacturer
Intersil (Renesas Electronics Corporation)
Package / Case
SOIC
Datasheet
Download
Description
IC VREF SERIES 0.02% 8SO
Manufacturer :
Product Category :
Voltage Reference
Lead Free :
Contains Lead
Reference Type :
Series
Qualification Status :
Not Qualified
Number of Channels :
1
JESD-30 Code :
R-PDSO-G8
ECCN Code :
EAR99
Supply Voltage :
5V
Supply Voltage-Min (Vsup) :
4.5V
Package / Case :
SOIC
Supply Voltage-Max (Vsup) :
6.5V
Number of Outputs :
1
Mount :
Surface Mount
Terminal Form :
Gull wing
Analog IC - Other Type :
THREE TERMINAL VOLTAGE REFERENCE
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Quiescent Current :
800nA
Temperature Grade :
Industrial
Max Operating Temperature :
85°C
JESD-609 Code :
e0
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Number of Terminations :
8
Reach Compliance Code :
not_compliant
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Output Voltage :
2.5V
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Min Operating Temperature :
-40°C
Published :
Current - Output :
10mA
Pin Count :
8
Trim/Adjustable Output :
No
Peak Reflow Temperature (Cel) :
240
Length :
4.9022mm
Number of Functions :
Voltage - Output :
2.5V
Temperature Coefficient :
5 ppm/°C
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Terminal Position :
Dual
Datasheets
X60008CIS8-25T1
Intersil (Renesas Electronics Corporation) X60008CIS8-25T1
[Voltage Reference Intersil (Renesas Electronics Corporation) X60008CIS8-25T1] Overview
X60008CIS8-25T1 Features
  • Precision: Achieves an exceptional accuracy of 0.02%, ensuring consistent voltage output.