X5648S14-2.7T1
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
X5648S14-2.7T1
Manufacturer
Intersil (Renesas Electronics Corporation)
Package / Case
SOIC
Datasheet
Download
Description
IC SUPERVISOR 1 CHANNEL 14SOIC
Manufacturer :
Product Category :
Supervisors
Reset :
Active Low
Operating Temperature :
0°C ~ 70°C (TA)
Output :
Open Drain or Open Collector
Supply Voltage :
5V
Supplier Device Package :
14-SOIC
Pin Count :
14
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Min Operating Temperature :
0°C
Number of Terminations :
14
Qualification Status :
Not Qualified
Lead Free :
Contains Lead
Terminal Position :
Dual
Voltage - Threshold :
2.63V
Type :
Simple Reset/Power-On Reset
Adjustable Threshold :
yes
Mount :
Surface Mount
Base Part Number :
X5648
Max Operating Temperature :
70°C
Length :
8.65mm
Number of Channels :
1
Number of Functions :
1
Temperature Grade :
COMMERCIAL
Series :
Mounting Type :
Surface Mount
Reset Timeout :
100 ms
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Supply Voltage-Min (Vsup) :
2.7V
Memory Size :
7.8kB
Number of Voltages Monitored :
Width :
3.9mm
Reach Compliance Code :
not_compliant
Package / Case :
SOIC
Frequency :
2MHz
ECCN Code :
EAR99
Terminal Form :
Gull wing
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.5V