X5043PIZ-2.7
Mfr.Part #
X5043PIZ-2.7
Package / Case
8-DIP (0.300, 7.62mm)
Description
IC SUPERVISOR 1 CHANNEL 8DIP
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Length :
9.525mm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - annealed
Mounting Type :
Through Hole
Packaging :
Tube
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Base Part Number :
X5043
JESD-609 Code :
e3
Pin Count :
8
Reset Timeout :
100ms Minimum
Height Seated (Max) :
5.334mm
Width :
7.62mm
Voltage - Threshold :
2.62V
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.5V
Terminal Pitch :
2.54mm
Number of Voltages Monitored :
Simple Reset/Power-On Reset
Factory Lead Time :
6 Weeks
Supply Voltage :
5V
Supply Voltage-Min (Vsup) :
2.7V
Additional Feature :
DETECTION THRESHOLD VOLTAGE IS 2.62
Package / Case :
8-DIP (0.300, 7.62mm)
Output :
Open Drain or Open Collector
JESD-30 Code :
R-PDIP-T8
Datasheets
X5043PIZ-2.7
Introducing Supervisors Intersil (Renesas Electronics Corporation) X5043PIZ-2.7 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Through Hole, Operating Temperature:-40°C~85°C TA, Base Part Number:X5043, Number of Channels:1, Type:Simple Reset/Power-On Reset, Number of Terminations:8, Package / Case:8-DIP (0.300, 7.62mm), Output:Open Drain or Open Collector, X5043PIZ-2.7 pinout, X5043PIZ-2.7 datasheet PDF, X5043PIZ-2.7 amp .Beyond Supervisors Intersil (Renesas Electronics Corporation) X5043PIZ-2.7 ,we also offer XC6121E616ER-G, SR1UARU, TPS3840DL28DBVR, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.