X5043M8IZ-2.7A
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
X5043M8IZ-2.7A
Manufacturer
Intersil (Renesas Electronics Corporation)
Package / Case
8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width)
Datasheet
Download
Description
IC SUPERVISOR 1 CHANNEL 8MSOP
Manufacturer :
Product Category :
Supervisors
Type :
Simple Reset/Power-On Reset
Terminal Form :
Gull wing
Terminal Pitch :
0.65mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mounting Type :
Surface Mount
Supply Voltage :
5V
ECCN Code :
EAR99
Width :
3mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
2 (1 Year)
Reset Timeout :
100ms Minimum
Base Part Number :
X5043
Number of Functions :
1
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.5V
Number of Channels :
1
Voltage - Threshold :
2.92V
Package / Case :
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - annealed
Output :
Open Drain or Open Collector
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
JESD-609 Code :
e3
Terminal Position :
Dual
Packaging :
Tube
Reset :
Active Low
Factory Lead Time :
6 Weeks
Number of Terminations :
8
Surface Mount :
yes
Pin Count :
8
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Length :
3mm
Additional Feature :
DETECTION THRESHOLD VOLTAGE IS 2.92
Supply Voltage-Min (Vsup) :
2.7V
Adjustable Threshold :
No
JESD-30 Code :
S-PDSO-G8
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Number of Voltages Monitored :
Datasheets
X5043M8IZ-2.7A
Introducing Supervisors Intersil (Renesas Electronics Corporation) X5043M8IZ-2.7A from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Type:Simple Reset/Power-On Reset, Mounting Type:Surface Mount, Base Part Number:X5043, Number of Channels:1, Package / Case:8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width), Output:Open Drain or Open Collector, Number of Terminations:8, Operating Temperature:-40°C~85°C TA, X5043M8IZ-2.7A pinout, X5043M8IZ-2.7A datasheet PDF, X5043M8IZ-2.7A amp .Beyond Supervisors Intersil (Renesas Electronics Corporation) X5043M8IZ-2.7A ,we also offer XC6121E616ER-G, SR1UARU, TPS3840DL28DBVR, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.