X4045PZ-2.7A
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
X4045PZ-2.7A
Manufacturer
Intersil (Renesas Electronics Corporation)
Package / Case
PDIP
Datasheet
Download
Description
IC SUPERVISOR 1 CHANNEL 8DIP
Manufacturer :
Product Category :
Supervisors
Number of Pins :
8
Temperature Grade :
COMMERCIAL
Number of Monitored Inputs :
1
Max Operating Temperature :
70°C
Qualification Status :
Not Qualified
ECCN Code :
EAR99
Terminal Position :
Dual
Reset Delay Time :
400 ms
Min Operating Temperature :
0°C
Voltage - Threshold :
2.92V
Operating Supply Current :
3mA
Mount :
Through Hole
Min Reset Threshold Voltage :
2.85V
Undervoltage Threshold :
2.85V
Terminal Pitch :
2.54mm
RoHS Status :
RoHS Compliant
Additional Feature :
RESET THRESHOLD VOLTAGE IS 2.92V; SELECTABLE WATCHDOG TIMER, POWER ON RESET
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
Not Applicable
Max Reset Threshold Voltage :
3V
Frequency :
400kHz
Type :
Simple Reset/Power-On Reset
Number of Terminations :
8
Min Supply Voltage :
2.7V
Packaging :
Bulk
Height Seated (Max) :
4.32mm
Supply Voltage :
5V
Lead Free :
Lead Free
Number of Functions :
1
Number of Channels :
Reset Timeout :
100 ms
Width :
7.62mm
Overvoltage Threshold :
3V
Watchdog Timer :
yes
Max Supply Current :
3mA
Memory Size :
500B
Reset :
Active High
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Max Supply Voltage :
5.5V