X4005M8I-2.7A
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
X4005M8I-2.7A
Manufacturer
Intersil (Renesas Electronics Corporation)
Package / Case
MSOP
Datasheet
Download
Description
IC SUPERVISOR 1 CHANNEL 8MSOP
Manufacturer :
Product Category :
Supervisors
Terminal Form :
Gull wing
Mount :
Surface Mount
Lead Free :
Contains Lead
Width :
3mm
ECCN Code :
EAR99
Terminal Position :
Dual
Type :
Simple Reset/Power-On Reset
Adjustable Threshold :
yes
Reset :
Active High
Package / Case :
MSOP
RoHS Status :
RoHS Compliant
Frequency :
400kHz
Number of Functions :
1
Number of Pins :
8
Peak Reflow Temperature (Cel) :
240
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Power Supplies :
3/5V
Terminal Pitch :
0.65mm
Additional Feature :
RESET THRESHOLD VOLTAGE IS 2.92V
Temperature Grade :
Industrial
Number of Voltages Monitored :
1
Min Operating Temperature :
-40°C
Max Operating Temperature :
85°C
JESD-609 Code :
e0
Number of Channels :
Length :
3mm
Supply Current-Max (Isup) :
3mA
Pin Count :
8
Qualification Status :
Not Qualified
Packaging :
Bulk
Reset Timeout :
100 ms
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.5V
Supply Voltage :
5V
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Supply Voltage-Min (Vsup) :
2.7V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Voltage - Threshold :
2.92V