X4003S8-4.5A
Mfr.Part #
X4003S8-4.5A
Package / Case
SOIC
Description
IC SUPERVISOR 1 CHANNEL 8SOIC
Supervisors
Number of Channels :
1
Voltage - Threshold :
4.62V
Min Operating Temperature :
0°C
Pin Count :
8
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Max Operating Temperature :
70°C
Temperature Grade :
COMMERCIAL
Additional Feature :
RESET THRESHOLD VOLTAGE IS 4.62V
Supply Current-Max (Isup) :
3mA
Peak Reflow Temperature (Cel) :
240
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Packaging :
Bulk
Number of Voltages Monitored :
1
JESD-609 Code :
e0
Adjustable Threshold :
yes
Lead Free :
Contains Lead
Supply Voltage-Min (Vsup) :
4.5V
Power Supplies :
5V
Frequency :
400kHz
Reach Compliance Code :
not_compliant
Number of Functions :
Length :
4.9022mm
Mount :
Surface Mount
Type :
Simple Reset/Power-On Reset
Qualification Status :
Not Qualified
Package / Case :
SOIC
Supply Voltage :
5V
Reset :
Active Low
Number of Terminations :
8
Reset Timeout :
100 ms
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Terminal Form :
Gull wing
Terminal Position :
Dual
JESD-30 Code :
R-PDSO-G8
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.5V