X24-019NSC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
X24-019NSC
Manufacturer
Digi
Package / Case
Module
Datasheet
Download
Description
RX TRX MOD ISM > 1GHZ RP-SMA SMD
Manufacturer :
Digi
Product Category :
RF Transceiver Modules and Modems
Antenna Type :
Antenna Not Included, RP-SMA
Frequency :
2.4GHz
Operating Temperature :
0°C~70°C
Current - Receiving :
80mA
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Published :
Modulation :
FHSS
Data Rate :
18.8kbps
Power - Output :
17dBm
Package / Case :
Module
Serial Interfaces :
UART
Voltage - Supply :
5V
Mounting Type :
Surface Mount
Series :
XStream™
Sensitivity :
-102dBm
Packaging :
Bulk
Current - Transmitting :
150mA
RF Family/Standard :
General ISM > 1GHz
Datasheets
X24-019NSC
Digi X24-019NSC
2.4GHz General ISM > 1GHZ 0°C~70°C 5V UART Bulk Antenna Not Included, RP-SMA 18.8kbps 17dBm -102dBm Module
X24-019NSC Overview
Surface Mount is used to mount the RF Transceiver.As a result of the use of the Bulk package, the performance of this RF Transceiver module is optimized.This Transceiver should operate at a temperature of 0°C~70°C when operating.A type of RF Transceiver Module, belonging to the XStream™ family, is what we are describing here.RF Transceiver is capable of supplying a voltage of 5V volts.2.4GHz is the RF Transceiver Module's frequency.
X24-019NSC Features
Surface Mount
Bulk package
5V volts