X15-48S2.5/T2
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
X15-48S2.5/T2
Manufacturer
TDK-Lambda, Inc.
Package / Case
6-DIP Module
Datasheet
Download
Description
DC DC CONVERTER 2.5V 7.5W
Manufacturer :
TDK-Lambda, Inc.
Product Category :
Power (Watts) :
7.5W
Voltage - Input (Min) :
36V
Mounting Type :
Through Hole
Current - Output (Max) :
3A
Voltage - Output 1 :
2.5V
Feature :
Remote On/Off, OVP, SCP
Size / Dimension :
2.00Lx1.00W x 0.38 H 50.8mmx25.4mmx9.7mm
Applications :
ITE (Commercial)
Series :
X15 (15W)
Number of Outputs :
1
Voltage - Isolation :
1.5kV
Package / Case :
6-DIP Module
Efficiency :
69%
Type :
Isolated Module
Operating Temperature :
-40°C~105°C With Derating
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Voltage - Input (Max) :
75V