X1288S16-2.7T1
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
X1288S16-2.7T1
Manufacturer
Intersil (Renesas Electronics Corporation)
Package / Case
16-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Datasheet
Download
Description
IC RTC CLK/CALENDAR I2C 16-SOIC
Manufacturer :
Product Category :
Real Time Clocks
Operating Temperature :
0°C~70°C
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Type :
Clock/Calendar
Time Format :
HH:MM:SS:hh (12/24 hr)
Interface :
I2C, 2-Wire Serial
Voltage - Supply :
2.7V~5.5V
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Voltage - Supply, Battery :
1.8V~5.5V
Mounting Type :
Surface Mount
Base Part Number :
X1288
Package / Case :
16-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Feature :
Alarm, Leap Year, Supervisor, Watchdog Timer
Date Format :
YY-MM-DD-dd
Current - Timekeeping (Max) :
10μA~20μA @ 2.7V~5V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Datasheets
X1288S16-2.7T1
Introducing Real Time Clocks Intersil (Renesas Electronics Corporation) X1288S16-2.7T1 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:0°C~70°C, Type:Clock/Calendar, Mounting Type:Surface Mount, Base Part Number:X1288, Package / Case:16-SOIC (0.295, 7.50mm Width), X1288S16-2.7T1 pinout, X1288S16-2.7T1 datasheet PDF, X1288S16-2.7T1 amp .Beyond Real Time Clocks Intersil (Renesas Electronics Corporation) X1288S16-2.7T1 ,we also offer DS1371U+T&R, RV-3129-C3-32.768KHZ-OPTION-B-TA-QC, RV-8523-C3-32.768KHZ-20PPM-TA-QC, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.