X1227V8-2.7A
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
X1227V8-2.7A
Manufacturer
Intersil (Renesas Electronics Corporation)
Package / Case
TSSOP
Datasheet
Download
Description
IC RTC CLK/CALENDAR I2C 8-TSSOP
Manufacturer :
Product Category :
Real Time Clocks
Interrupt Capability :
Y
Time-Min :
SECONDS
Width :
3mm
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Time Format :
HH:MM:SS (12/24 hr)
JESD-30 Code :
R-PDSO-G8
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.5V
Pin Count :
8
Date Format :
YY-MM-DD-dd
Clock Frequency :
0.032MHz
Supply Voltage-Min (Vsup) :
2.7V
Memory Size :
512B
Min Operating Temperature :
0°C
Terminal Position :
Dual
Mount :
Surface Mount
Volatile :
yes
Number of Terminations :
8
Lead Free :
Contains Lead
Interface :
2-Wire, I2C, Serial
Terminal Pitch :
0.65mm
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
TIMER, REAL TIME CLOCK
Power Supplies :
3/5V
JESD-609 Code :
e0
Height Seated (Max) :
1.2mm
Qualification Status :
Not Qualified
Information Access Method :
I2C
Package / Case :
TSSOP
Supply Voltage :
5V
Max Operating Temperature :
70°C
Packaging :
Bulk
ECCN Code :
EAR99
Temperature Grade :
COMMERCIAL
HTS Code :
RoHS Status :
RoHS Compliant
Length :
4.4mm