X1227S8I-2.7
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
X1227S8I-2.7
Manufacturer
Intersil (Renesas Electronics Corporation)
Package / Case
SOIC
Datasheet
Download
Description
IC RTC CLK/CALENDAR I2C 8-SOIC
Manufacturer :
Product Category :
Real Time Clocks
Mount :
Surface Mount
Package / Case :
SOIC
Length :
4.89mm
Min Operating Temperature :
-40°C
Temperature Grade :
Industrial
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Interrupt Capability :
Y
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Height Seated (Max) :
1.75mm
Reach Compliance Code :
not_compliant
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.5V
HTS Code :
Information Access Method :
I2C
Interface :
2-Wire, I2C, Serial
Lead Free :
Contains Lead
Width :
3.9mm
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
TIMER, REAL TIME CLOCK
Pin Count :
8
Date Format :
YY-MM-DD-dd
ECCN Code :
EAR99
Memory Size :
512B
Max Operating Temperature :
85°C
Time-Min :
SECONDS
Packaging :
Bulk
Clock Frequency :
0.032MHz
Power Supplies :
3/5V
JESD-609 Code :
e0
JESD-30 Code :
R-PDSO-G8
Terminal Pitch :
1.27mm
Supply Voltage-Min (Vsup) :
2.7V
Time Format :
HH:MM:SS (12/24 hr)
Supply Voltage :
5V