WYO252MCMKGGKR
Mfr.Part #
WYO252MCMKGGKR
Description
CAP CER 2500PF 440VAC Y5U RADIAL
Ceramic Capacitors
Mount :
Through Hole
Depth :
4.5mm
Voltage - Rated :
440VAC
Packaging :
Bulk
Published :
Radiation Hardening :
No
Height Seated (Max) :
0.472 12.00mm
Radial, Disc
Lead Pitch :
5.0038mm
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Size / Dimension :
0.354Dia 9.00mm
Lead Diameter :
600 µm
Capacitance :
2500pF
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Composition :
Ceramic
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Min Operating Temperature :
-40°C
Lead/Base Style :
Straight
Termination :
Radial
Tolerance :
±20%
Max Operating Temperature :
125°C
Datasheets
WYO252MCMKGGKR
Vishay WYO252MCMKGGKR
WYO 2500pF 440VAC Ceramic Capacitor ±20% Y5U E 0.354Dia 9.00mm -40°C~125°C Through Hole Radial, Disc
WYO252MCMKGGKR Overview
Using this device, the program has a size/dimension of 0.354Dia 9.00mm.Stable operation requires a temperature higher than -40°C.This coefficient equals Y5U E indicates that a substance's electrical resistance changes with temperature per degree change.Ceramic capacitor is the distance between adjacent threads that determines the lead pCeramic capacitorch of a capacCeramic capacitoror.
WYO252MCMKGGKR Features
a size/dimension of 0.354Dia 9.00mm