WYO252MCMBRAKR
Mfr.Part #
WYO252MCMBRAKR
Description
CAP CER 2500PF 440VAC Y5U RADIAL
Capacitance :
2500pF
Contact Plating :
Tin
Tolerance :
±20%
Lead/Base Style :
Straight
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Size / Dimension :
0.354Dia 9.00mm
Packaging :
Cut Tape (CT)
Voltage - Rated :
440VAC
Voltage - Rated AC :
250V
Lead Free :
Lead Free
Mount :
Through Hole
Lead Diameter :
600 µm
Height Seated (Max) :
0.472 12.00mm
Applications :
Safety
Depth :
4.5mm
Lead Style :
Straight
Lead Pitch :
5mm
Min Operating Temperature :
-40°C
Composition :
Ceramic
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Termination :
Radial
Radiation Hardening :
No
Max Operating Temperature :
125°C
Datasheets
WYO252MCMBRAKR
Vishay WYO252MCMBRAKR
WYO 2500pF 440VAC Ceramic Capacitor ±20% Y5U E 0.354Dia 9.00mm -40°C~125°C Through Hole Radial, Disc