WW4JB47R0
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
WW4JB47R0
Manufacturer
Stackpole Electronics, Inc.
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 47 OHM 5% 4W AXIAL
Manufacturer :
Stackpole Electronics, Inc.
Product Category :
Through Hole Resistors
Max Power Dissipation :
4W
Resistance :
47Ohm
Number of Terminations :
2
Rated Power Dissipation (P) :
4.3W
Tolerance :
±5%
Series :
WW
Lead Length :
38.1mm
Factory Lead Time :
20 Weeks
Operating Temperature :
-55°C~350°C
Temperature Coefficient :
±20ppm/°C
Composition :
Wirewound
Package / Case :
Axial
Size / Dimension :
0.270Diax0.700L 6.86mmx17.78mm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Lead Diameter :
0.91 mm