WW1JT220R
Mfr.Part #
WW1JT220R
Manufacturer
Stackpole Electronics, Inc.
Package / Case
Axial
Description
RES 220 OHM 5% 1W AXIAL
Manufacturer :
Stackpole Electronics, Inc.
Product Category :
Through Hole Resistors
Max Power Dissipation :
1W
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Published :
Package / Case :
Axial
JESD-609 Code :
e3
Operating Temperature :
-55°C~350°C
Diameter :
2.79mm
Temperature Coefficient :
±20ppm/°C
Feature :
Moisture Resistant
Tolerance :
±5%
Mount :
Axial, Through Hole
Factory Lead Time :
20 Weeks
Contact Plating :
Tin
Pbfree Code :
yes
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Number of Terminations :
2
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
ECCN Code :
EAR99
Packing Method :
TR, 11 INCH
Power Rating :
1W
Series :
WW
Size / Dimension :
0.110Diax0.375L 2.79mmx9.53mm
Resistance :
220Ohm
Radiation Hardening :
No
Composition :
Wirewound
Datasheets
WW1JT220R
Stackpole Electronics, Inc. WW1JT220R
Axial, Through Hole FIXED RESISTOR, 220Ohm, Wirewound,