WW1FT2K87
Mfr.Part #
WW1FT2K87
Description
RES 2.87K OHM 1% 1W AXIAL
Temperature Coefficient :
±20ppm/°C
Contact Plating :
Tin
Operating Temperature :
-55°C~350°C
2
Power Rating :
1W
Radiation Hardening :
No
Tolerance :
±1%
Feature :
Moisture Resistant
JESD-609 Code :
e3
Packing Method :
TR, 11 INCH
Max Power Dissipation :
1W
Size / Dimension :
0.110Diax0.375L 2.79mmx9.53mm
Diameter :
2.79mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Published :
Resistance :
2.87kOhm
Pbfree Code :
yes
Datasheets
WW1FT2K87
Stackpole Electronics, Inc. WW1FT2K87
Axial, Through Hole FIXED RESISTOR, 2.87kOhm, Wirewound,